Пешня

Риболови придумали найрізноманітніші види і форми ріжучої частини пешні, добиваючись в кожному випадку цілком хороших якостей.
Пешні типу «стамеска», «спис», «долото» володіють невеликою масою і хороші для тонкого і середнього льоду. Вони можуть бути цілісними і розбірними. З їх допомогою легко пробити лід, проміряти його товщину і глибину. Як тільки перші риболови ступили на лід, пешня стала їх надійною помічницею. Не втратила вона свого значення і зараз і навіть деколи цілком успішно змагається з суперсучасними льодобурами. Більш того: я неодноразово зустрічав на водоймищах Горохівського району риболовів, які з повагою відносяться до пешні і не поспішають міняти її на льодобур.
Пешнею можна швидко зробити лунку в льоді, але, окрім цього, вона абсолютно необхідна для визначення надійності льоду, підстраховування при пересуванні по замерзлому водоймищу, а також для надання допомоги людині, що провалилася під лід. На перший і останній лід досвідчені риболови рекомендують виходити тільки з пешнею.
Пешня складається з двох частин - ручки і ріжучої частини. Ручку зазвичай роблять з дерева, бажано з берези (зовнішня корінцева частина стовбура).
Перевага березової ручки в тому, що при різких ударах вона не віддає в руки, як це буває у дубової або кленової. Корінцева частина стовбура має міцнішу деревину, яка не лопається при ударах навіть на дуже лютому морозі. Березову заготівку заздалегідь просушують в природних умовах, витримують два-три роки і тільки потім пускають в справу.
Ріжучу частину плішні виконують із сталі Р18, Р6м5, У7, У8, ХВГ. Пешні можуть бути цілісні і розбірні. Для дальніх поїздок, звичайно, зручніші розбірні. Вони можуть складатися з двох або трьох частин з різьбовим з'єднанням. Деякі пешні промислового виготовлення мають пластмасові литі ручки. Вони незручні, оскільки від морозу, снігу і води пластмаса стає жорсткою, крихкою, слизькою.
Пешня «шабля» зазвичай виготовляється цілісною, з дерев'яною ручкою, що має масивне потовщення в нижній частині. «Шабля» здатна завдяки масі, формі і невеликій вигинистій деформації у момент удару відколювати крупні шматки льоду. Фізично міцні риболови пробивають нею лунку дуже швидко, але вона виходить з рваними, гострими, нерівними краями. Ця пешня зручна при частих переміщеннях по водоймищу і лову на блешню.
«Лопатка» дозволяє робити акуратний круглий або овальний отвір, але вимагає енергійної роботи і частого звільнення лунки від крижаного кришива. На виході лунка трохи звужується, тому в товстому льоду доводиться рубати ширшу лунку.
Пешня «пелюстка» рубає рівну лунку, що практично не звужується донизу. Завдяки загостреному ножу і зубам на його ріжучій поверхні пешня при ударах не зісковзує убік або в центр лунки і навіть дозволяє трохи розширити нижню її частину. Якщо лезо достатньо тонке (6-8 міліметрів), що можливо при виготовленні його з високоякісної сталі якщо є додаткова підсилююча вставка, пешня при ударі глибоко врізається в лід і відколює достатньо крупні шматки. По ефективності роботи «пелюстка» порівнянна з «шаблею», а по чистоті бічної поверхні - з «лопаткою».
Щоб пешня не могла вислизнути з рук, у верхній частині ручки роблять потовщення, до якого прив'язують страхувальний мотузок. На ріжучу частину надягають чохол з гуми, шкіри або м'якого алюмінію.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на блог  http://fishingukraine.blogspot.com - I love to fish

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Рецепти варіння раків, як варити раків, скільки варити раків

Рибалка в літню жару – ловимо плотицю

Смажена риба в'юн

Котлети з ікри коропа або сазана

Правила риболовлі в Польщі, чи потрібна ліцензія для рибалок

Воблеры Usami – копии, клоны, реплики на оригинальные воблеры, попперы и волкеры

Воблеры Strike Pro – копии, клоны, реплики на оригинальные воблеры, попперы и волкеры

Засолюємо ікру карася, коропа та товстолоба

Ловля карася в липні

Воблеры TsuYoki - копии, клоны, реплики на оригинальные воблеры, попперы и ратлины